Jak skopiować dane z telefonu?

O tym, jak ważne bywają dane przechowywane w smartfonach, wie chyba każdy. Niektórzy dostrzegają ten fakt niestety zbyt późno. Wiele osób uważa, że szanując swoje urządzenie, nie muszą obawiać się utraty całej jego zawartości. Nieprzewidziane zdarzenia losowe często jednak doprowadzają do uszkodzenia telefonu, zalania jego elektroniki czy niefortunnego upadku. Czasem nawet tak, wydawałoby się, prosta rzecz jak aktualizacja oprogramowania może pozbawić nas kontaktów, zdjęć, notatek, filmów, SMSów, itp.

Oczywiście dane można próbować odzyskiwać, ale bywa to drogie, czasochłonne i niestety czasami po prostu niemożliwe. W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, przedstawiamy prostą metodę, która w dużej mierze powinna zabezpieczyć nas przed przykrym doświadczeniem utraty danych.

Kilka lat temu w głowie człowieka o pseudonimie „FJ” zrodził się pomysł stworzenia prostego narzędzia o nazwie MyPhoneExplorer, przydatnego do tworzenia kopii zapasowej i zarządzania danymi z telefonów SonyEricsson. Gdy na rynku smartfonów zaczął królować system Android, program został dostosowany do pracy z urządzeniami działającymi właśnie pod tym systemem operacyjnym. Zapewne nie bez powodu. SonyEricsson, a później Sony również wyposażył swoje smart fony w ten system operacyjny.

Największymi zaletami tego programu są:
– uniwersalność- program działa ze starszymi modelami SonyEricssona oraz wszystkimi smartfonami pod kontrolą systemu Android, czyli Samsung, SonyEricsson, Sony, HTC,Motorola, LG wiele innych
– prostota- bardzo przejrzysty interfejs, dający wiele możliwości, jak kopiowanie wiadomości, kontaktów czy tworzenie pełnych kopii zapasowych itp.
– cena – program jest całkowicie darmowy.

Do wykonania kopii potrzebny jest nam kabel USB (połączenie BT również jest możliwe, ale łączenie poprzez USB jest łatwiejsze), sterowniki do telefonu (wymagane sterowniki dla połączenia w trybie ADB) no i oczywiście sam telefon i program ze strony autora: http://www.fjsoft.at/en/home.php

Po zainstalowaniu programu nakomputerze uruchamiamy w telefonie tryb debugowania USB (tryb ADB dla programistów, dający większe możliwości łączenia się z telefonem. Daje również dostęp do większego obszaru pamięci telefonu). Opcja ta, w zależności od systemu, znajduje się w różnych miejscach w ustawieniach telefonu. Najlepiej poszukać szybko w Internecie gdzie ona występuje w naszym telefonie.
Po uruchomieniu debugowania podłączamy telefon do USB i czekamy na zainstalowanie sterowników. Gdy proces się zakończy uruchamiamy MyPhoneExplorer. Jeśli program nie zobaczy naszego telefonu od razu, w menu wyszukujemy opcje i upewniamy się, że program komunikować się ma z „telefonem z systemem Google Android”. W nowszych systemach jak Android 4.3 i 4.4+ wymagane jest również zatwierdzenie działania programu na ekranie telefonu.

Jeśli wszystko się udało, program powinien odczytać i wyświetlić kontakty, wiadomości, historie połączeń itp. Możemy kopiować dane z listy, zaznaczając co nas interesuje lub wykonać pełną kopię danych zaznaczając w menu Dodatkowe opcję „utwórz kopię zapasową”.

Jest to chyba najłatwiejszy sposób zachowania danych z telefonu.

Program posiada również wiele innych ciekawych opcji, jak wysyłanie pisanie i wysyłanie SMS, sprawdzanie statusu urządzenia itp. Trzeba przyznać, że autor stanął na wysokości zadania i stworzył narzędzie bijące na głowę wszystkie programy dostarczane przez producentów telefonów. Zachęcamy również do wspierania dotacjami owego człowieka. Potrzebne informacje pojawią się po zakończeniu pracy z programem.